Beden Dili Nedir?

Posted by on Şubat 1, 2013 in Beden Dili Nedir? | 0 comments

Beden Dili Nedir?

 Beden Dili Nedir? Bir canlının, sözel olmayan iletişim kanallarını kullanarak iletişim kurması “Beden Dili” olarak adlandırılır. Beden Dili jest, mimik ve hareketlerin toplamıdır. Genel tanımını yaptıktan sonra konuyu biraz daha açmaya çalışalım. Edindiğim tecrübelere dayanarak insanların “iki yüzlü” olduğunu söyleyebilirim. Bu kötü anlamdaki bir iki yüzlülük değil. Gerçek anlamda iki yüzlülükten bahsediyorum. Birincisi görünen “dış yüz“. Yani Fiziki olarak karşımızda duran, görebildiğimiz, inceleyebildiğimiz ve takip edebildiğimiz hareketlerden oluşan görsellik. Diğeri ise göremediğimiz ama orada olduğunu bildiğimiz, hissedebildiğimiz duygular ve düşüncelerden oluşan “iç yüz“.

Beden dili ekitap

Bir insanın iç yüzü ile dış yüzü birbirine sıkı bir şekilde bağlıdır. Aradaki köprüyü ise “konuşmak” olarak adlandırabilirim. Şöyle ki, karşınızdaki insan sizin hakkınızda ya da herhangi bir durum hakkında bir fikre, duyguya ve düşünceye sahiptir. O konu ile ilgili duygu ve düşüncelerini sadece “Kelimelerle” konuşarak anlatmaz. Aynı zamanda “Beden Dilini” kullanır. Size “Seni Çok Seviyorum” diyen bir kişinin samimi olup olmadığını ya da “Seni asla aldatmadım” diyen kocanızın yalan söyleyip söylemediğini “Beden Dili” ele verir. Söylemek istediğim şey şu, “Beden dili ile Sözel olarak kurulan iletişim arasında uyumsuzluk olduğunda, esas güvenilmesi gereken araç  Beden Dili‘dir. Beden dilini okuyarak, karşınızdaki insanın neler hissettiğini kısa bir sürede anlayabilirsiniz. Profesyonel yaşantınızda da başarılı olmak istiyorsanız beden dilini doğru kullanmayı öğrenmelisiniz.

Uzun lafın kısası, Beden Dili hayatın her alanındaki ilişkilerinizi düzenlemek için muhteşem bir araçtır. Konuyu örneklendirerek biraz daha açmak istiyorum. Örnekleri Erkeklerin Beden Dili üzerinden vermek bana daha mantıklı geliyor. Çünkü; erkekler duygularını sözel olarak ifade etmekte zoruluk çekerler. Duygulandıklarını belli etmek istemezler. Çoğu zaman ses tonu yükselir ya da tamamen kısılır.

Erkeklerin Beden Dili ile ilgili Örnekler

Ergenlik dönemlerimizde annelerimizi ve babalarımızı kızdırdığımız ya da çok duygulandırdığımız dönemler olmuştur. Bunlarla ilgili muhakkak bir anınız vardır. Okuldaki başarılarınız, herhangi bir branşta elde ettiğiniz madalyalar hep gurur kaynağı olmuştur. Bu tür durumlarda Annelerin Beden Dili ile Babaların Beden Dili arasındaki farkı hatırlayabilirsiniz. Aslında fark Kadıların Beden Dili ile Erkeklerin Beden Dili arasındaki farklılıklarda yatıyor. Bu iki cins arasındaki farklılıklar doğal olarak çiftler arasında da ortaya çıkıyor. Kadın erkek ilişkilerini de etkiliyor.

Şimdi okul yıllarımıza geri dönelim. Lise ikinci sınıfta takdir belgesi aldınız ve eve geldiniz. Karneyi gören ebeveynlerinizin davranışları arasındaki farklılığı hatırlıyor musunuz? Çoğu zaman anneler göz yaşlarını tutamaz, bir yandan sevgi dolu sözler sarf ederlerken diğer yandan sizi bağırlarına basarlar. Sözel iletişim ve Sözel olmayan iletişim kanalları tamamen aynı şeyi söyler. Siz bu durumda onun mutlu olduğunu, sevindiğini gururlandığını çok rahat bir biçimde anlayabilirsiniz. Çünkü kadınlar duygularını açığa vurmayı zayıflık olarak görmezler. Yetiştirilme tarzları buna uygundur.

Aynı senaryoyu babanızla yaşadığınız durumu gözünüzün önüne getirin. Genellikle ” Aferim, oğlum” ya da “Aferim, kızım” kelimelerinden sonra bir açıklama cümlesi gelir. Hafifçe kafanızı ya da omzunuzu sıvazlar ve başarınızın devamı dileği gelir. Siz çok daha büyük bir tepki beklerken konu kapanmıştır bile. Bu hareketlerden babanızın mutlu olmadığı sonucunu çıkarmanız an meselesidir. Ancak o andaki beden dilini hatırladığınızda aslında gerçekten konu ile ilgileniyorsa ne kadar gurur duyduğunu anlayabilirsiniz. Size dokunması temas etmesi babanuz için,  annenizin sizi kucaklaması ile aynı anlama geliyor olabilir. Omuzlar yukarıya kalkmıştır. Göğüs dikleşmiştir. Bu sahneyi özellikle kendi arkadaşları arasında konuurken görebilirsiniz. Kafa hafif geriye gitmiş, gerdan tabit edilen boğaz bölgesi katlanmış, omuzlar dik ve göğüs öndedir. Bu sırada ” Benim kızım (-oğlum-) takdir aldı”. Erkeklerin duyguları Erkeklerin Beden Dilinde gizlidir.

Kadınlarla Erkeklerin Beden Dili Arasındaki Farklılıklar

Erkeklerin Beden Dili ile Kadınların Beden Dili arasındaki farklılıklar başka bir yazıyı oluşturabilecek kadar uzun. Bu nedenle burada sadece temel hatlarından bahsedeceğim ve konuyu bir başka yazıya bırakacağım. Farklılıkların temel sebepleri aşağıdaki gibi sayılabilir. Bu saydıklarımdan bir kısmı Beden Dilinin kültürlere göre değişebileceğini ortaya koyuyor.

  • Coğrafyalara göre farklılıklar
  • Yetiştirilme tarzından kaynaklanan farklılıklar
  • Yerine getirilen görevlerden kaynaklanan farklılıklar
  • Üstlenilen rollerden kaynaklanan farklılıklar

Beden dili nedir ve Nasıl okunur?

Beden Dili Nedir? sorusuna bir cevap verebildiğimi düşünüyorum. Beden Dilini Okumak ve hayatınızın her alanında uygulamak için “Sözel Olmayan İletişim ve Beden Dili” isimli e-kitabı okumanızı tavsiye ederim. Bu kitap ve yanında verilen hediye kitaplarla şu konularda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 20 =